Kwestia zakończenia małżeństwa poprzez rozwód dotyczy z roku na rok coraz więcej osób, jednocześnie zaś świadomość prawna w tym zakresie jest bardzo niska. Zapraszam do szkicowego omówienia procedury rozwodowej – r. pr. Karol Borkowski
Prawa i obowiązki małżonków względem siebie ustają wraz z wydaniem przez Sąd Okręgowy wyroku rozwodowego. Rozwód jest wszak definitywnym rozwiązaniem małżeństwa.
Tak jak każde pismo procesowe, także pozew rozwodowy, musi spełniać pewne określone wymogi prawne. Chodzi tu o właściwe określenie stron, określenie żądania/wniosków, a także zwięzłe uzasadnienie. W pozwie o rozwód należy zamieścić wniosek wskazujący jakiego rodzaju rozwodu żądamy. Oczywiście taki pozew należy opłacić i załączyć szereg dokumentów. Mowa tu choćby o odpisie aktu małżeństwa, aktach urodzenia dzieci, a także dokumentacji medycznej, rachunkach czy zaświadczeniach o zarobkach. Nie ma jednego prawidłowego wzoru na pozew rozwodowy z konkretnymi załącznikami. Tego typu sprawy muszą podlegać indywidualnej analizie, która dopasuje jakiego rodzaju rozwodu będziemy żądać, a także jakiego typu postępowanie dowodowe musimy przeprowadzić.
Sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana niż się wydaje. Taki pozew może choćby zawierać wniosek o orzeczenie rozwodu lecz z wyłącznej winy jednego z małżonków. Wymaga to zastosowania zupełnie innej taktyki procesowej, a samo uzyskanie takiego wyroku jest co do zasady trudne – Sąd ocenia to, czy jednemu z małżonków nie można przypisać winy w żadnym stopniu, a nie to czy jeden z małżonków ma przeważającą winę. Nawet więc gdy dochodzi do sytuacji, gdy różnica w winie jest duża, to tu spodziewać się możemy rozwodu orzeczonego z winy obojga małżonków.
Zdarza się, że małżonkowie zanim złożą pozew o rozwód podejmują próbę porozumienia – jest to najlepszy sposób podejścia do sprawy. Można bowiem zawrzeć porozumienie choćby w kwestiach dotyczących dzieci, (wykonywanie kontaktów i alimenty), prowadzi to do znacznego usprawnienia postępowania i jest mniej obciążające psychiczne dla małżonków. Co więcej Sąd mając świadomość zawartego porozumienia pomiędzy małżonkami często bierze tę okoliczność pod uwagę przy wyznaczaniu terminu rozprawy (tak aby było szybciej). Nasza Kancelaria Radcowska Samoszuk Borkowski s. c. może pomóc również w przygotowaniu takiego porozumienia rodzicielskiego z wyraźnie wskazanymi kluczowymi elementami dotykającymi sytuacji dzieci.
Niestety bardzo często zawarcie takiego porozumienia nie jest możliwe, co wynika z wzajemnego żalu lub poziomi emocji. Pamiętać tu należy o drodze mediacyjnej, do której zazwyczaj namawia sam Sąd już na pierwszym terminie – tam sporne elementy są omawiane i podlegają negocjacjom przy udziale mediatora, nasza Kancelaria Radcowska Samoszuk Borkowski s. c. również zapewnia pomoc przy negocjacjach.
Jak wynika z powyższego, uzyskanie rozwodu nie jest łatwe. nieodzownym jawi się więc skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata – profesjonalista pomoże odpowiednio przygotować się do takiego postępowania i zgromadzić niezbędny materiał dowodowy. Co istotne prawidłowo napisany pozew rozwodowy, zawierający odpowiednie wnioski dowodowe daje nam szereg argumentów przy ewentualnych negocjacjach.
Nasza Kancelaria Radcowska Samoszuk Borkowski s. c. prowadzi spawy rozwodowe dla klientów na terenie całego Podlasia, prowadzimy także negocjacje i doradzamy klientom online. Lata doświadczeń pomagają nam przeprowadzić klienta przez cały proces rozwodowy w sposób jak najszybszy- gwarantujemy pełną reprezentację w Sądzie. Zapraszamy do współpracy- przeanalizujemy Państwa sytuację i wspólnie wybierzemy najlepszą drogę, zapraszamy do kontaktu.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi publikacjami Kancelarii na naszym blogu:
https://kancelariasamoszuk.pl/pl/aktualnosci/
r. pr. Karol Tomasz Borkowski
#rozwod #postepowanierozwodowe #kancelaria #kancelariabialystok #prawnicy #adwokat #radcaprawny #postepowaniesadowe #wniosek #poradaprawna