Małżonkowie zgodni co do potrzeby posiadania odrębnych majątków mogą zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej przed notariuszem. W sytuacji braku zgody między małżonkami lub potrzeby ustanowienia rozdzielności z datą wsteczną, każdy z nich może zwrócić się do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej z ważnych powodów – r. pr. Karol Borkowski
Rozdzielność majątkowa małżeńska z datą wsteczną może zostać ustanowiona jedynie na mocy wyroku sądowego. W przypadku uznania powództwa za zasadne, sąd wydaje wyrok, który ustanawia rozdzielność majątkową między małżonkami od daty określonej w wyroku.
Zwykle rozdzielność majątkowa jest ustanawiana najwcześniej od dnia wniesienia pozwu. Jednak w wyjątkowych przypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową między małżonkami od wcześniejszej daty niż dzień złożenia pozwu.
Zasadność ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną jest regulowana przez art. 52 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis ten stanowi, że sąd może ustanowić rozdzielność majątkową między małżonkami z dniem wcześniejszym niż dzień wniesienia pozwu, jeśli istnieją ważne powody uzasadniające takie orzeczenie.
Osoby pozostające w długotrwałej separacji faktycznej lub pragnące uchronić partnera przed konsekwencjami zaciągniętych zobowiązań mogą zastanawiać się nad takim rozwiązaniem.
Wyrok sądu znoszący wspólność majątkową jest skuteczny wobec osób trzecich. W rezultacie, po ustanowieniu rozdzielności majątkowej na mocy wyroku sądu, nie jest możliwe skierowanie egzekucji przeciwko małżonkowi dłużnika.
Egzekucja wierzytelności, nawet jeśli zobowiązania finansowe zostały zaciągnięte za uprzednią zgodą drugiego małżonka, zostanie ograniczona jedynie do majątku osobistego dłużnika oraz składników majątku wspólnego, które weszły do niego przed datą wskazaną w wyroku sądu.
Każdy z małżonków oraz wierzyciel, który uprawdopodobni, że jego wierzytelność stwierdzona tytułem wykonawczym wymaga podziału majątku wspólnego, ma prawo wystąpić z żądaniem ustanowienia rozdzielności majątkowej. Prawo do wystąpienia z żądaniem o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez małżonków oraz wierzycieli wynika z art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Sprawy z zakresu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną są w wyłącznej gestii sądów rejonowych. Najczęściej jest to sąd w okręgu, w którym małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, o ile jedno z nich nadal tam zamieszkuje lub przebywa.
Sąd może zupełnie dowolnie ukształtować zakres czasowy orzeczenia, gdy sprawa zostanie już skierowana do sądu. Jeśli ów sąd dojdzie do przekonania iż okoliczności sprawy nie uzasadniają wydania orzeczenia uznającego iż nastąpiła rozdzielność majątkowa z datą wsteczną, sąd może wówczas orzec o rozdzielności majątkowej małżonków najpóźniej z datą prawomocności wyroku.
Co do zasady podstawowym warunkiem uznania przez sąd powództwa o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami jest zaistnienie ważnych powodów. Przepisy prawa jednak nie precyzują tego pojęcia, co daje sądowi pewną swobodę w ocenie.
Art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej z ważnych powodów”
Co do zasady, za ważne powody uznawane jest wystąpienie w małżeństwie okoliczności, które uniemożliwiają dalsze pozostawanie we wspólności majątkowej bez naruszenia interesów drugiego małżonka i założonej przez niego rodziny oraz prowadzących do sytuacji sprzecznych z zasadami współżycia społecznego.
Uzyskanie wyroku ustanawiającego rozdzielność majątkową z datą wsteczną jest możliwe m. in. w sytuacji, gdy jeden z małżonków nieracjonalnie zarządza swoimi finansami, nie utrzymuje kontaktu z rodziną przez wiele lat oraz nie przyczynia się do powstania ani wzrostu majątku wspólnego. W takim przypadku sąd może uznać, że zaistniały ważne powody, które uzasadniają ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Taka decyzja może chronić interesy drugiego małżonka i jego rodziny, zapewniając im większą stabilność finansową oraz możliwość samodzielnego gospodarowania majątkiem.
Przed wdaniem się w spór warto skonsultować się z kancelarią radcowską (polecamy swoje usługi – Kancelaria Radcowska Samoszuk Borkowski s. c.) lub adwokacką, wszak każda sprawa jest inna i nieraz niewielkie z pozoru niuanse mogą odgrywać ważną rolę w ewentualnym postępowaniu sądowym – warto, aby sprawę przeanalizował radca prawny lub adwokat.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi publikacjami Kancelarii na naszym blogu:
https://kancelariasamoszuk.pl/pl/aktualnosci/
r. pr. Karol Tomasz Borkowski
#rozdzielność #porada #sprawa_sadowa #podział #roszczenie #kancelaria #kancelariabialystok #prawnicy #adwokat #radcaprawny #postepowaniesadowe #wniosek #poradaprawna